30 Mayıs 2013


Ayfer Tunç'un "Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi" adlı romanını yeni bitirdim.Ve taze taze yazmak istedim.

İçinde yüzlerce karakter barındıyordu.Bu karakterler kendimizden,akrabalarımızdan veya çevremizden insanlardı.Kimileri baştan beri deliydi,kimileri sonradan delirdi belki de en deli olanlar normal gözükenlerdi.

Kitap bu karakterlerin hayatına değinirken hastanenin Başhekimi Demir Demir'in bu 'deliler evinin' tarihçesini yazma isteğini ve bu yoldaki çabalarını anlatırken Ayfer Tunç onu da içine katarak bu tarihi çoktan yazıyordu bile.

Karakterlere değinirken Türkiyenin yakın geçmişinden de bahsediyor yazar.Ama bunu bilgi verici bir tarz da değil olayların kişiler üzerindeki sonuçlarından yola çıkarak yapıyor.Bu da bazı sol çevrelerce,solcu gezinen yazarın önemli tarihi olaylara suya sabuna değmeden bahsetmiş olduğu için eleştiriliyor.
Benim fikrime göreyse bu bir tarih kitabı değil ve çok okunan bir yazar bunlardan en azından bahsederek belki olaylardan hiç haberi olmayacak insanları konuyu araştırmaya şevk edebilir ki bu bence önemlidir.

Yazarın dili çok anlaşılır ve akıcı bir usluba sahipti.Karakterlerin bu kadar çok olduğu bu roman zaten ağdalı bir dile sahip olsaydı okumak zor olabilirdi.

Ayfer Tunç'un bilgi birikime hayran kaldım.Okurken öğrenmeyi çok severim ve yeni pencereler açtı bana.Okuduğum ilk kitabıydı ilerleyen zamanlarda diğer kitaplarını okuma isteğini oluşturdu içimde.

Bu kitabı temin edebilmemi sağlayan Serrose'a teşekkürü borç bilirim:)

Kitabın adı:Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi
Yazarı:Ayfer Tunç
Can Yayınları
İlk basım tarihi:2009
Ben 5. Baskısını okudum (2011)
530 sayfa

5 yorum:

 1. Ayfer Tunç çok başka bir yazar, apayrı bir duruşu var...Mademki sevdin bundan sonra okuyacağın kitabı Yeşil Peri Gecesi olsun o zaman...

  Deliler Evinde tam 300 karakter kullnmış...Ben bu karakterleri birbiri içine nasıl ustalıkla geçirdiğine şaşırdım,haran ola ola okudum, biri kapıyı açıp çıkarken diğeri o kapıdan nasıl içeri giriyordu,inanılmaz.

  Sevgilerimle

  YanıtlaSil
 2. biliyor musun. bence hepimiz dönem dönem deliriyoruz.
  çok merak ettim kitabı. edinip okuyacağım.

  YanıtlaSil
 3. @laleabla Ayfer Tunç'un yazar kimliğinin dışında da duruşu düzgün bir insan olduğunu hep duyuyordum o yüzden de diğer kitaplarını okuyacağım.Madem sen dedin o zaman ikinci kitap Yeşil Su Perisi olsun ama ne zaman temin ederim o bilinmez:)

  YanıtlaSil
 4. @Zeynep kesinlikle katılıyorum o yüzden kitap biraz da bizi anlatıyor diyorum:)

  YanıtlaSil
 5. harika bir Türkiye tahlili bu kadın bir deha

  YanıtlaSil