14 Aralık 2011

NG DOĞA,MUCİZELER VE BÜYÜK GÖÇLER KOLEKSİYONU

Bu yazı serisini sonradan yayınlar mıyım bilmiyorum.Yine unutmayayım diye yazmam gerekiyor çünkü.Öğrencim NG belgeseli koleksiyonu olduğunu ve bana getirebileceğini söyledi ben de her hafta 2 tane getirmesini söyledim.İlk getirdikleri Mavi Balina Krallığı ve Anne Karnında İkizler,Üçüzler,Dördüzler oldu.Ben bugün kahvaltıdan sonra çayım eşliğinde serinin 11. cd si olan Mavi Balina Krallığı'nı izledim.Arkasındaki yazıdan aynen aktarıyorum:

Mavi balinalar, dünya üzerinde yaşamış en büyük hayvanlardır.Ama ne kadar büyük olsalar da bulunmaları ve izlerinin sürülmeleri oldukça zordur.Yavruladıkları bölgelerin bazılarının nerede olduğu hala büyük bir sırdır.Dünyanın en önde gelen balina bilimcilerine, Kaliforniya mavi balinalarını Costa Rica Dome denilen bir bölgeye göç etmeleri sırasında bulup işaretlemeleri görevinde eşlik edin.Bu inanılmaz yolculukta ,hafızalardan silinmeyecek yepyeni görüntülerle bu inanılmaz yaratıkların hayatına daha önce hiç olmadığı kadar yakından bakacaksınız.

demiş demesine ama bu işaretleme işini izlemek biraz sıkıcıydı.İzlediğim en güzel görüntü yavru balinanın doğuşu idi.Aldığım notlar ise şunlar :

  • Mavi balinanın boyu iki otobüs kadar kilosu ise 200 ton
  • Balinanın kanı suda hemen donuyor ki diğer balıklar kan kokusunu almasın.
  • Balina yavrusu 8 m uzunluğundadır.
  • Yavrular 7 ay süt emerler ve bu sütün %40 ı yağdır dolayısıyla yavru balinalar her gün 100 kg alırlar.
  • Yavru balinanın yetişkin olma süresi 10 yıldır.
  • Kosta Rika Kubbesi, Orta Amerika'nın batısında birbiriyle buluşan rüzgâr ve akıntıların etkisiyle dipten yükselen soğuk, besin kaynakları açısından zengin bir su kütlesi. Sabit bir yeri yok; zaman zaman yer değiştiriyor ancak genellikle kıyıdan 500 ile 800 kilometre açıkta görülüyor. Yükselen su kütlesi, termoklinin -derin, soğuk sular ile yüzeyin sıcak suları arasında kalan sınır katmanı- yüzeye on metre yaklaşacak kadar yükselmesine neden oluyor. Derinlerden gelen soğuk, oksijen açısından fakir suyla birlikte nitrat, fosfat, silikat ve diğer besinler de yüzeye yaklaşıyor. Bu da denizin ortasında, çöldeki vahaları andıran, zengin bir beslenme bölgesi oluşmasını sağlıyor. Kubbenin derinlerden yüzeye doğru yükselen besinleri fitoplanktonun minicik bitkilerini besliyor, ki bu bitkiler zooplanktonun minicik hayvanlarına besin sağlıyor, ki onlar da, daha büyük hayvanların gelmesine neden oluyor ve bunların bazıları gerçekten de epeyce büyük.
  • http://www.nationalgeographic.com.tr/ngm/0903/konu.aspx?Konu=6 detaylar burada.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder