21 Mayıs 2014

Kyoto Gezisi


--Gezi defterimden aynen aktarıyorum--

Bu sabah altıda gözümü açtığımda annem çoktan uyanmıştı,duştan çıktığımda kahvaltıyı hazır görmek beni çok sevindirdi.Yine de hazırlanıp çıkmamız 8.20'yi buldu.Nagoya Station'a gittik. Kyoto'ya gitmek için shinkansene bindik.

Golden Week denilen uzun bir tatilde olduğumuz için çok kalabalıktı. Kyoto'da ilk görmek istediğimiz yer olan Golden Pavilion'a (Kinkakuji-Altın Köşk Tapınağı) gitmek için B2 durağından 101 nolu otobüse bindik.

Otobüs tıklım tıklımdı.Yaklaşık 40 dakika sürdü. Kyoto Merkez İstasyonda turist information'da tek gün sınırsız otobüs bileti satılıyordu ama öyle kalabalıktıki alamamıştık. İyi ki de almamışız çünkü otobüsün içinden de alınabiliyormuş.İstediğin kadar otobüse bin 500 yen yani yaklaşık 11 tl.Normalde tek bir yolculuğun 230 yen olduğunu hesaba katarsak oldukça avantajlı bir şey.
Giriş bileti evet biraz büyük:)
 Kinkakuji Durağında inip,sağa dönüp,yukarı doğru yürüyünce girişe ulaşabiliyoruz.Giriş ücreti 400 yendi.Ücreti ödedikten bir iki adım sonra Pavilionu görebiliyorsunuz.Louvre'n Mona Lisa 'sı neyse Kyoto'nun da golden'ı o.Herkesin elinde foto makinesi,çılgınca foto çekiyoruz.Aslında sadece gezilse huşu bulunabilecek bir yerken check in havasında geziyoruz.Pavilion'u tavaf ettikten sonra yukarı doğru yol var.Oralardan da geçince küçük bir tapınak çıkıyor.Dilekler dileniyor,tütsüleniyorsun. Sonra başladığın noktaya geri dönüyorsun.Çok etkilendiğimi söyleyemem.İçine girilmiyor zaten,yapı olarak da ahım şahım değil.Göl gibi bir şeyin ortasında.Ama tabi yine de iyi ki gördüm:)
Şimdi yemek sırası annem japon yemeklerine pek ısınamadığı için şansına güzel bir İtalyan restaurantı çıktı karşımıza.Şu anda içeceklerimizi içerken Garbis bir sonraki gideceğimiz yere,annem çektiği fotolara bakıyor bende bu satırları yazıyorum.Yine görüşürüz:)4 Mayıs 2014/ Kyoto


10 yorum:

 1. Anne eli değimiş herşey nasılda değerli değil mi? iyi gezmeler, iyi tatiller, fotoğraflar harika...

  YanıtlaSil
 2. Aynen öyle varlığı yeter...Çok teşekkür ederim,annem de sevgilerini sunuyor:)

  YanıtlaSil
 3. Canım annenle birlikte olman çok güzel değil mi? farklı bir kültürü tanıtıyorsun şimdi ona çünkü sen eskidin oralı oldun artık:)
  Gezi defterinden aktardığın bilgiler de çok iyi ayrıca bu şekilde notlar tutman da çok hoşuma gitti:) Keyifli gezmelerinin devamını beklerim...

  YanıtlaSil
 4. Annemin burada olması mucize gibi o kadar güzel o kadar kıymetli bir şey ki...Ve annemin vesilesiyle biz de baya bir gezmiş olduk annem buradayken pek o yazıları düzenlemeye vakit ayıramıyorum sonra nasılsa bol bol vaktim olacak o zaman devam edeceğim.
  Ama ben de enin yazılarını çok özledim...Derslerin var biliyorum bitsin de daha sık yaz lütfen...Çok öptüm Natalicim):

  YanıtlaSil
 5. Nesli gitti mi annecin? yeni post rica edecektim de:))))

  YanıtlaSil
 6. :))) Nasıl gülümsettin,mutlu ettin beni.Çayımı demledim oturdum pc başına senin bloga bakmak için blogger'ı açtım yorumunu görünce de çok mutlu oldum:) O zaman önce senin bloga bakıyorum sonra bir post hazırlıyorum.Çok sağol motivasyon için:)

  YanıtlaSil
 7. Okudum okudum son fotoda takıldım :)
  Saç bandından yesinner...sen çok güzel bi' kadınsın Ness, hem de çok.
  Benim nazarım değmez, o sebeple hiç ''tü-tü''lememe gerek yok :)
  Dilerim bahtın da, ömrün de kendin kadar güzel olur.
  İçimde kalmadı, oh! :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ya nasıl şımartıyorsun beni:) Güzelliğin,bakan gözde olduğunu düşünürüm her zaman.Ama güzel dualarına içten bir 'amin cümlemizin' diyorum. Bi' de bu nazar muhabbetini ikidir yapıyorsun ben takılmam öyle şeylere haberin olsun:)

   Sil
  2. O nazar muhabbeti insanlara karşı peşin savunmam oldu sanırım, ne zaman birinin başına bi' şe gelse ''bi' maşşallaaa demedin, ondan oldu'' lafını çok duyduğum için...
   Herkes tü-tü deyip kendini kurtarmış oluyor, ben demedim diye ihale hep bana kalıyor :)))
   Sevmiyorum işşalla-maşşalla cümlelerini, dil alışkanlığı olduğu için kullanırım yoksa yerine koyacak kelimeyi bulduğum an acımam çıkarırım hayatımdan...
   Neysem; güzelsiiiin :)
   Çok hem de!
   Şımar şımarabildiğin kadar bence :) Hakkındır...
   Ben olsam şımarırdım çünküm ehehe :)))

   Sil
  3. Nazar adı altında bir enerjinin varlığına inanıyorum ama maşallahla savrulacağına inancım yok.Ama inandığını düşündüğüm insanlara ben de kullanıyorum tabi:)

   Sil