05 Eylül 2013

Narsisizm İlleti                            
   Bu güzel eylül gününden merhaba!

Eskiden yaz bitti diye üzülür hiç sevmezdim eylülü  hatta ağustos sonunu dahi.Ama sanırım yazlıkta değilsen yaz pek de güzel olmuyormuş.Doğum günümden sebep temmuz sevgim hiç değişmese de artık ikinci sıraya eylülü alabilirim.Bir de japonca kursumun da başlayacak olması buna sebep olmuş olabilir.Japonyada sekiz ayımı bitirmişken sekiz kitap ancak okuyabilmiş olmanın vermiş olduğu hüzünle son okuduğum kitaptan bahsetmek istiyorum.Bu kitabı İstanbul'dayken almıştım ama okumamıştım.Annemden rica ettim koliye koydu gönderdi,sağolsun.
Kitabın tam adı 
Asrın Vebası: Narsisizm İlleti 
"Ben Nesli" diye bir kitap vardı onun yazarı ve başka bir yazar daha ortaklaşa yazmışlar.Kitap onyedi bölümden oluşuyor.Narsisizmin tanısı,sebepleri,yayılması ve tedavisi gibi bölümler bunlar.Aslında daha çok Amerika'daki araştırmalara göre yazılmış ama ülkemize de büyük ölçüde uyuyor.Zira küçük Amerika yolunda büyük özentilerimiz var.Bu kitapta insan büyük ölçüde kendini sorgulayabiliyor.Hatta sarsılabiliyorsun farkında olmadan yaptığımız davranışlar aslında biraz narsisizm içerebiliyor.Ben kendi adıma çok dersler çıkarmış olmayı umuyorum.Altını çizdiğim çok yer var ama özellikle tüketim ve çocuk yetiştirme konularında.

#Yakın ilişkiler egoyu kontrol altında tutar.
#Kendini keşfetmenin iç gözlem,disiplin ve bazen de derin huzursuzluğu kapsayan kimi yolları da zordur.Kendini keşfetme,kenini ifade etmeye benzer gibi görünür-örneğin ,her ikisi de bireyselliği vurgular.Bununla birlikte kendini ifade etmek çok daha kolaydır.Tek yapmanız gereken kendinizden söz etmek ,dikkati kendinize çekmek ve zaman zaman da kendi reklamınızı yapmaktır.(Kitap bu durumu onaylamıyor:)
####Çocuklara davranışlar konusunda

1.Hayır deyin ve kararlı olun
2.Çocuğunuza çok fazla yetki vermeyin
3.Küçük bir çocuğa,"...ister misin?" sorusunu idareli kullanın
Seçim yapmaktan keyif alıyor ama bedelini ödemeleri gerekmiyorsa,istedikleri her şeyde hak iddia eden bir tutum geliştirebilirler.
4.Çocuğunuza rekabet ve kazanmakla ilgili nasıl mesajlar verdiğinizi dikkatle gözden geçirin.
5.Çocuğunuza ne kadar harika olduğunu ilan eden bir şey almadan önce iki kere düşünün.

Anladım ki bu post epey uzayacak:)Kitaptaki istatiksi bilgiler ve aşırı örneklemeler dışında kitap gayet akıcıydı.Öğrenecek ya da hatırlanacak çok şey var,bence okunmalı.Sevgiler...


Kitabın Orjinal Adı: The Narcissism Epidemic
Yazarı: Jean M. Twenge & W. Keith Campbell
Yayınevi: Kaknüs Yayınları
İlk basım 2010 bende de ikk basım
İngilizce aslından çeviren: Özlem Korkmaz
420 sayfa

2 yorum:

  1. tam da okulların açıldığı şu günlerde anne-babalara şu kitabı önerebilir miyim die bir fikir düşmedi değil aklıma. narsisizm diyince hocamın bir lafı geliyor aklıma. narisisizmin iki yüzü vardır. kendine güvenmeyen çocuğa yardım etmek kolaydır ama kendine yersiz çok güvenen çocuğa yardım etmeyi kimse istemez

    YanıtlaSil
  2. :)Sana sabır diliyorum bugünlerde.Hocan da çok doğru demiş kitap da bunu araştırmalarla destekliyorSon dönem ebeveynlerinde baya hatalı davranışlar olduğunu söylüyor ki katılıyorum.Evi yöneten çocuklar var.Bakalım biz ebeveyn olunca neler yapıcaz ama kendini kaybetmemekde de fayda var diye düşünüyorum..

    YanıtlaSil